2012’DE KURUMLARIN BT BÖLÜMLERİNİ BEKLEYEN 10 TEHLİKE

< 1 dakikada okunur

2013’de kurumların BT bölümlerini bekleyen ciddi tehlikelerden haberiniz var mı?

  1. Büyük veri BT bölümlerinin organizasyon şemasından çalışma saatlerine kadar her noktasını değiştirebilecek güçtedir. Sakın küçümsemeyin.
  2. Veri depolama Giderek artan verinin miktarı ve buna bağlı olarak veri depolama BT bütçesinin büyük bir yüzdesini oluşturuyor. Paralar işte buraya gidiyor diyebileceğiniz en önemli gider kaleminiz.
  3. Yedekleme Sürekli veri işlemleri sonucu daha sık yedekleme ihtiyacı ve kurtarma prosedürlerinin denetimlerinin yapılması. Bugüne kadar yapmadıysanız, uzun bir yolun başındasınız. Kariyer değiştirmeyi düşünmeniz için güzel bir fırsat.
  4. Mobil bilişim Daha şimdiden ortalıkta olan cihaz ve uygulamalara destek alabilmek için BT bölümlerinin telefonları susmuyor. Angry Birds sorularına ezberden cevap verebiliyor musunuz?
  5. Yasal şartlara uyumluluk ve denetimler Daha çok işlemin bilgisayarlar üzerinde olduğu düşünülürse, bunlar üzerinde saklanan dosyalar ve ağ izlerinin kayıt altında tutulması ve her an denetimlere maruz kalabiliyor olması ile mevcut kanun, yönetmelik ve tebliğlerle uyum içinde yaşamak. Hapse girmek hiç daha kolay olmamıştı.
  6. Sanal verimerkezleri ve bulut bilişim servis sağlayıcılar Dışkaynak kulanmanın yeni adı. BT altyapınız nerede? Kimbilir? Kim merak edecek ki?
  7. Siber saldırılar Kurumların türüne bakılmaksızın olan saldırılar ve bunların kalıcı hasar oluşturabilme olasılıkları eğlenceli olabilir. Özellikle tün kullanıcı ve şifreleri Pastebin de yayınlanınca.
  8. NoSQL veritabanları Veritabanı yöneticilerinin kendilerini sorgulamalarına yol açacak kadar işin içinde olacaklarına dair hareketlenmeler mevcut.
  9. Agile geliştirme Uygulama yazılımlarının acil kriz oluşturma fırsatı.
  10. Modası geçmiş uzmanlıklara sahip BT çalışanları Yeterince açık galiba.