SOSYAL AĞLARDA KARŞILIKLI TAKİP ETME EDİLME SİTELERİ

2 dakikada okunur

Karşılıklı takip siteleri ya da Sosyal Ağların karanlık tarafı…

Sosyal ağlardaki profiller arasında karşılıklı takip etme edilme değişim programı uygulayan web siteleri, bir anda ve çok çabuk olarak takipçi, izleyen, beğenen, +1’liyen sahibi olmanızı sağlayabilir. Peki bunun doğrudan ürün, marka ve kurum bilinirliliğine ya da düpedüz satışlarınıza bir etkisi olacak mı? Büyük bir olasılıkla olmayacak. Ancak şu da bir gerçek ki, bu dünyaya adım atan herkes sıfırla başlamak istemiyor. Bir sıfırdan büyüktür. O yüzden, sıfır düzeyinde beğenilen bir Facebook sayfası, iki basamaklı rakamlarda takipçiye sahip bir Twitter hesabı yerine bu sayfa, hesap ya da profilleri değişim programı uygulayan sitelerde, karşılıklı olarak izleyen, beğenen sayınızı artırmanız mümkün.

Sistem genelde şu şekilde çalışıyor. Siz karşınıza gelen Facebook sayfalarını, Google +1, Twitter, Pinterest, Digg, StumbleUpon profillerini beğeniyor ya da takip ediyorsunuz. Bunun karşılığında elde ettiğiniz puanları da kendinizin belirdiği profillerin beğenilmesinde ya da takip edilmesinde kullanıyorsunuz.

Piyasada bu tür karşılıklı takip sitelerinden çok miktarda var. Ancak işe yarayan, hemen sonuç veren ve bu işi düzgün, olabildiğince etik kurallara uygun yapmaya çalışan çok az site var. Peki hangileri bunlar? İşte burada, aşağıdakiler!

Twiends

Siteye giriş yaptığınız her gün için 10 puan veriyor. Otomatik beni takip edeni takip et ayarıyla bir ayda 300 takipçiniz olabilir. Bunun dışında kendiniz de takipçi edinip puanlarınızı yükseltebilirsiniz. Sadece Twitter özelliği var.

YouLikeHits

En çok kullanılan sitelerden birisi budur. Günlük 100 puanlı ile beraber kendiniz de biraz efor sarfettipiniz zaman, puanlar toplayabilir ve bunları kendi profil, hesap ya da siteleriniz için kullanabilirsiniz. Özellikle Facebook sayfalarnız için katkı sağlamakta öne çıkmanın yanında sayfanızı beğenenlerin Türkiye’den olmasını da seçebiliyorsunuz.

AddMeFast

Günlük 100 puan ve kendiğinizin yapacağınız işlemlerle takas için puanlarınızı yükseltebilirsiniz. Otomatik sayfa gezme özelliğiyle kolay puanlar toplayabilir ve bunların da hangi hesap ya da sayfalarınız için harcandığını görebilirsiniz. Google +1 ve Twitter için iyi.

ClaimFans

Pek çok sosyal ağ üyesiyle karşılıklı değişim programı uygulayacağınız bir site. Özellikle Retweetler için uygun bir mekan. Facebook ve Google +1 için de uygun.

Sonuç olarak Twitter’da fenomen, Facebook’da yüksek takipçili bir marka, Youtube’da çok seyredilmiş ve hatta bir o kadar da beğenilmiş video sahibi olabilirsiniz.  Ama tekrar edersek;

Peki bunun doğrudan ürün, marka ve kurum bilinirliliğine ya da düpedüz satışlarınıza bir etkisi olacak mı? Büyük bir olasılıkla olmayacak.