SOSYAL MEDYA UZMANI. SAHİ NE İŞ YAPAR?

2 dakikada okunur

Ürün ve hizmetlerimizi daha çok satmak için ürün, hizmet ve marka bilinirliğini artırmak zorundayız. Bunun yolu reklamdan geçiyor. Günümüzde ise bu yolun en çok kullanılan şeridi Sosyal Medya. Bu yüzden her şirketin ama içeriden görevli ama dışarıdan hizmet/destek almak zorunda olduğu bir sosyal medya uzmanı ya da şirketine ihtiyacı vardır.

Genel olarak bir Sosyal Medya Uzmanından temel beklentilerimiz olan ürün, hizmet ve marka konumlandırılması, bunları en iyi şekilde takdim edecek Facebook, Twitter, LinkedIn, Google+ vb. sayfalarının hazırlanması, firmanın blog ve web sitelerinin düzenlenmesi (hatta yeniden kurulumu), kurum kimliğine katkı sağlayacak içeriklerin hazırlanması gibi iş ve süreçler çok iyi bir şekilde bilinmekte ve gerçekleştirilmektedir.

Ancak iş, bunlarla bitmeyip tam tersine başlamaktadır. O yüzden bu işlerin devamlılığı niteliğinde ve sosyal medyayı hakkını vererek kullanmak için sürekli yapılacak faaliyetlerin askeri bir disiplinle uygulanması gerekmektedir. Nedir bunlar? İşte hepsi aşağıda.

Sosyal Medya Uzmanımızın yapması gereken daimi işler:

  • Her şirketin bulunduğu sektörün sosyal medya başta olmak üzere takibi, öne çıkan haberlerin sosyalmedyalaştırılması (*)
  • Şirketlerin yaptığı işler ile ilgili rutin (günlük/haftalık) haber ve duyuruların sosyalmedyalaştırılması.
  • Bulunulan sektördeki diğer oyuncular ya da hizmet ve ürün segmentindeki rakiplerle ilgili bilgi toplamak. Bu toplanılan bilgileri haftalık muayyen toplantılarla, ilgili şirketlerin yöneticileriyle paylaşma (öncesinde e-mail ile gönderme olabilir).
  • Haftalık toplantılarda yeni strateji ihtiyacının konuşulması, taktiksel değişikliklerle ilgili önerilerin Sosyal Medya uzmanı tarafından şirket yöneticilerine aktarılması, şirket yöneticilerinden yeni ürün, hizmet ve aksiyonlarla ilgili bilgileri almak.
  • Şirketin kendisi, ürün ve hizmetleri hakkında sosyal medyayı takip etmek. Rastlanılan her türden içeriği şirket yöneticileriyle paylaşmak. Eğer önceden belirlenmiş prosedürler varsa, belli türdeki (şikayet, iade vb.) içerikleri anında yanıtlayıp şirketin ilgili birimlerine aktarmak.
  • Şirket çalışanlarını periyodik olarak sosyal ağların kullanımı hakkında bilgilendirme, şirket yöneticilerinin aktif olarak sosyal medya üzerindeki mevcudiyetlerini sağlamak ve şirketlerle ilgili yapacakları yeni ürün ve hizmet, yenilik gibi duyurular konularında destek olmak.

Sonuçta satışı artıracak her türlü faaliyetin sosyal ağlar üzerinden gerçekleştirilmesine yönelik işlerin gün içinde yapılmasıyla ilgili her şey bu maddeler arasına katılabilir.

Bunun dışında şirket departmanlarının, belli başlı sosyal ağları kullanımlarıyla ilgili eğitim, yöntem geliştirme ve uygulama konularında aşağıdaki gibi destek vermesi beklenmelidir.

Twitter: Yeni ürün ve hizmet tanıtımları, şirketten haberler gibi yönetim ve insan kaynakları ile ortak çalışabilecekleri alanlar. Müşteri hizmetleri, destek hattı gibi kullanımları da teknik ve satış ekipleriyle gerçekleştirilebilir.

Facebook: Ürün ve hizmetlerin görsel içerikleri, gizli olmayan müşteri sunumları, tanıtımlar, haberler yönetim ve satış departmanları tarafından yapılabilir. Pazarlama bölümü ürün ve hizmetlerle ilgili olarak geribilidirim alma ya da yeni ürün araştırma ve anketleri için kullanabilir.
Yine aynı şekilde müşteri hizmetleri faaliyetlerini buradan yürütebilir.

LinkedIn: Herkes tarafından ulaşılabilir şirket profili oluşturulur, insan kaynakları yeni personel istihdam seçenekleri için kullanabilir.

Google+: Çalışanlar, müşteriler ve tedarikçiler olarak farkı paylaşım grupları oluşturulup ilgili duyurular bu çerçeveler doğrultusunda paylaşılır.

(*) sosyalmedyalaştırma: Haber içeriğinin sosyal medya geneline ya da türüne göre görseller eklenerek, çarpıcı ilgi çekici başlık kullanılarak ve hatta kısaltılarak ya da başka referans bilgiler kullanılıp genişletilerek uygun hale getirilmesi ve bunların hepsi ya da içeriğe göre değişken bir şekilde sosyal medyada yayınlanması (Twitter, Facebook, LinkedIn, Google+, YouTube, FourSquare vb.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir